Učenci 5. b Osnovne šole Loka Črnomelj so v tem šolskem letu vključeni v interesno dejavnost Vitezi dobrodelnosti in prostovoljstva.

V okviru dejavnosti so sodelovali v projektu Pošljimo sapico prijateljstva.

Izvedbo dejavnosti smo načrtovali skupaj in izdelali plakat prednostnih nalog.

1. POMOČ POSAMEZNIKA IZBRANI OSEBI
  1. Učenci so si izbrali starejšo osebo, predvsem stare starše, sorodnike in osamljene, ostarele sosede, ki so po njihovem mnenju potrebovali njihovo pomoč.

Pri ID so načrtovali različne dejavnosti, ki bi jih lahko izvedli ob svojem obisku, in v obliki miselnega vzorca izdelali svoj načrt pomoči.

Od decembra do marca so jih obiskovali in izvajali naslednje dejavnosti:

• igranje družabnih iger,
  • pogovor ob toplem čaju,
  • pomoč pri hišnih opravilih,
  • branje knjig in revij,
  • ustvarjanje novoletnih okraskov, peka piškotov,
  • sprehod v naravo,
  • ogled božičnega filma.

V določenem časovnem obdobju so o dejavnostih vodili dnevnik dejavnosti.

Pri pouku likovne umetnosti so izdelali smrečico iz vej z lepimi željami in voščilnico, ki so jo podarili ob svojem obisku v prednovoletnem času.

• Pred začetkom adventa smo izdelali adventni koledar. Vanj sem zapisala različne dejavnosti in naloge za medsebojno pomoč v družini (pospravi svojo sobo, pomagaj pospraviti mizo po kosilu, obesi perilo, pelji starše na sprehod, posesaj stanovanje, odnesi smeti, pomagaj pri peki peciva in okraševanju jelke …).

V adventnem času je bil vsak dan izžreban en učenec, ki je dobil nalogo. Po opravljeni nalogi je bil nagrajen z bonbonom. Vsi so z veseljem opravili svojo nalogo in pripovedovali o vtisih.

• Dogovorili smo se o medvrstniški pomoči, ki še vedno poteka pred ali po pouku. Učno uspešnejši učenci nudijo pomoč predvsem sošolcem z učnimi težavami in s primanjkljajem v znanju.
  • SODELOVANJE Z INSTITUCIJO V KRAJU – DSO
  1. Učenci so obiskali varovance Doma starejših občanov v torek, 20.12. 2022, ob 10.30.

Pripravili so krajši prednovoletni program s pevskim nastopom, plesno in glasbeno točko ter recitacijo. Program se je odvijal na ploščadi pred domom.

• Ob kulturnem prazniku smo aktivno sodelovali na prireditvi, ki je potekala 15. 2. 2023 v DSO Črnomelj. Namen prireditve je bil spodbujati medgeneracijsko sodelovanje ter pričarati varovancem in zaposlenim kulturno-umetniško vzdušje v mesecu kulture.

Učenci so zapeli Venček belokranjskih, zaplesali, zaigrali na klavir in saksofon ter recitirali.

Izdelali smo tudi valentinove srčke, ki so popestrili in okrasili njihovo jedilnico.

• Ob odprtju prizidka DSO v mesecu marcu smo poskrbeli za pomladno dekoracijo.

Izdelali smo ptičke, saj se 12. marca, na Gregorjevo, ptički ženijo.

• SODELOVANJE V PROJEKTU PISMO ZA LEPŠI DAN 2022

V začetku decembra smo se vključili tudi v projekt, ki ga je razpisala MLADA KARITAS SLOVENIJA.

Namen projekta je bil, da učenci s svojimi pismi polepšajo dan osamljeni osebi.

Napisali in poslali smo 13 pisem.

Ves čas izvajanja projekta sem si prizadevala, da smo uresničili njegove temeljne cilje. Učence sem spodbujala k spoštovanju starejših ljudi, krepila pozitivne medsebojne odnose, jih osveščala o pomembnosti solidarnosti in medsebojne pomoči, usmerjala v razmišljanju o nenasilju in premagovanju predsodkov.

Spoznavali so kulturne in starostne raznolikosti ter pomembnost povezanosti vseh generacij.

Ponosna sem na njihovo zavzetost in vztrajnost ter pripravljenost sodelovati v prostovoljstvu.

Mentorica dejavnosti: Marjetka Žunič

.