Skoči na glavno vsebino

V tem mesecu smo si tudi učenci 7. razreda privoščili celodneven izlet. V sklopu tehniškega dne smo se odpravili v Tehniški muzej Bistra, Postojnsko jamo in Predjamski grad. Pred šolo smo se zbrali že zgodaj zjutraj in se ob 6.30 odpravili na pot. Najprej smo se obiskali Tehniški muzej Bistra.  Tam smo videli redke primerke prestižnih limuzin z visoko tehnično in zgodovinsko vrednostjo, s katerimi se je vozil predsednik Tito,  najstarejši ohranjeni avtomobil v Sloveniji, furnirnico, lokomobilo in še marsikaj zanimivega. Nato smo se odpravili v Postojnsko jamo. Pri vhodu smo se posedli na vlakec, ki nas je popeljal v notranjost jame, nato pa smo še dobro uro hodili peš. Vodič nam je povedal, da je jama stara približno 2 milijona let. Dolga je dobrih 24 km, globoka pa 120 metrov. Sprehodili smo se mimo kapnika, ki nastaja že pol milijona let. V jami živi približno več kot 100 živalskih vrst, med njimi pa je najpomembnejša človeška ribica. To je edina žival, ki smo jo v jami videli. Zatem smo se odpravili še v Predjamski grad. Ogledali smo si notranjost, pri čemer smo lahko opazovali, kako so živeli graščaki v srednjem veku. Njihovi prostori in pohištvo so bili precej drugačni od današnjih, poleg tega pa je bil v gradu tudi prostor za mučenje ujetnikov in balkonček, s katerega so lahko mučenje opazovali. To je največji jamski grad na svetu in je kot tak vpisan tudi v Guinessovo knjigo rekordov. Domov smo se vrnili ob 19. uri. Čeprav je izlet trajal kar 13 ur, smo nekateri na poti domov prekipevali od energije. Na avtobusu je bilo slišati smeh in petje do zadnjega ovinka pred šolo, kjer so nas že čakali starši. Izlet nam bo ostal v lepem spominu, tistim, ki se nam niso pridružili, pa je bilo kar malo žal.  

Dostopnost