V torek, 23. 4. 2024, je na naši šoli potekal kulturni dan malo drugače. Osrednjo vlogo pri izvedbi so imeli šolski mediatorji, ki si ob pomoči razrednikov in učiteljev skozi različne aktivnosti in delavnice, posredovali znanje in veščine na temo mediacije in nenasilja.

Na začetku dneva smo se pri prvi šolski uri sprostili in nasmejali ob socialni igrah, ki so nam pomagale vzpostaviti pozitivno vzdušje. Nadaljevali smo s kratkim filmom Za vogalom, reševali delovne liste ter si izmenjali mnenja o videnem. V naslednji uri smo se učili aktivnega poslušanja in pogleda z druge plati tako, da smo se postavljali v čevlje raznih junakov iz znanih otroških pravljic. To nam je omogočalo boljše razumevanje perspektive drugih. Posebno zanimivo je bilo preizkušanje v vlogi mediatorjev in mediantov pri četrti uri, ko smo zaigrali nekaj prepirov in jih poskusili rešiti. Skozi prakso smo pridobivali nove veščine komunikacije in reševanja konfliktov. Kulturni dan smo zaključili z izvedbo projekta Od preizkušenj do uspeha, kjer smo skozi intervju plesalke Daniele, ki se je pred štirimi leti iz Venezuele preselila v Slovenijo, spodbujali empatijo, sprejemanje drugačnosti ter krepili zaupanje vase in v svoje sposobnosti.

Na koncu smo delili svoje vtise o kulturnem dnevu in na listke zapisali, kaj nam je bilo najbolj všeč.

Predstavljamo vam nekaj vtisov:

• Najbolj so me navdušile igre.
  • Najbolj zanimivo mi je bilo, ko smo zaigrali mediacijo.
  • Meni se je celoten dan zdel super, igre so zabavne in vesele. Najljubša igra mi je bila Bibiti bop. Toppp!
  • Najbolj mi je bil všeč intervju.
  • Bilo mi je všeč, najljubša dejavnost je bila, ko smo gledali filmček in odgovarjali na vprašanja.
  • Najlepše mi je bilo, ko sem slišal, kako izgleda mediacija.
  • Najboljše mi je bilo, ko sem bil mediator.
  • Mediacija je bila zelo zanimiva. Najbolj so mi bile zanimive igre. Takšen dan je bil zelo koristen.
  • Vse je bilo super.
  • Ko smo probali mediacijo, smo se zabavali in bilo je smešno.
  • Meni je bila najljubša 4. ura, ko smo razlagali mediacijo in jo nato zaigrali. S seboj bomo odnesli, kako se rešuje spor in kako poteka mediacija.
  • Všeč mi je bilo, ko smo obnavljali zgodbico in je na koncu bila čisto nekaj drugega.
  • Bilo mi je všeč, ko smo zgodbico delali.
  • Najbolj smešno mi je bilo, ko je učiteljica prebrala zgodbo in so sošolci na koncu povedali čisto drugo zgodbo.
  • Najbolj všeč mi je bila igrica ‘nekoga nasmehni’ (Sorry, zasmejal si se).
  • Všeč mi je bilo gledanje kratkega filma.
  • Naučila sem se, da moram bolje poslušati prijatelje.
  • Današnji dan je bil odličen. Užival sem, najbolj zanimivo mi je bilo, ko smo imeli socialne igre, lepo je bilo tudi aktivno poslušanje in poizkusna mediacija.
  • Najbolj všeč mi je bilo, ko smo imeli mediacijo. Ne bi je rad potreboval, bi pa rad odpotoval v Venezuelo , ker bi rad videl nekaj novega.
  • Jaz si bom za vedno zapomnil, da mi živimo kot kralji in kraljice in da oni (v Venezueli) nimajo elektrike.
  • Jaz sem zelo uživala, ker sem kot mediatorka svojim sošolcem pokazala, kaj sploh je mediacija.